Montaż przeszkleń na wysokościach, załadunki i rozładunki, prace budowlane lub górnictwo – to tylko niektóre z zastosowań mini żurawi.
To maszyny, które mimo zminimalizowanych rozmiarów mają naprawdę duże możliwości.
Żurawie kojarzymy przede wszystkim z wysokimi, wieżowymi konstrukcjami. Ich użycie nie zawsze jest możliwe. Tak jest m.in. w przypadku wnętrz budynków takich jak kościoły czy hale produkcyjne, niewielkich placów budowy typowych dla inwestycji jednorodzinnych czy terenach z gruntem o niskiej stabilności. Wszędzie tam, gdzie duże żurawie się nie sprawdzają, mogą jednak być zastąpione przez mini dźwigi.
W porównaniu do swoich pełnowymiarowych odpowiedników, mini żurawie wypadają gorzej tylko pod względem udźwigu (choć ten i tak okazuje się dużo większy niż mogłoby wydawać się niektórym czytelnikom). W pozostałych aspektach ich możliwości naprawdę potrafią zaskoczyć. O tym, w jakich celach można je wykorzystać i jakie mają zalety, piszemy poniżej.
Mini żurawie – najważniejsze informacje
Mini żuraw to, w najprostszych słowach, zminiaturyzowana wersja dużych urządzeń dźwignicowych. Ich konstrukcja bardzo przypomina większe dźwigi, ale mniejsze rozmiary wymuszają zastosowanie dodatkowych bocznych podpór. Za ich stabilizację oraz regulację odpowiada układ hydrauliczny, co właściwie do zera minimalizuje ryzyko przewrócenia maszyny (pod warunkiem zachowania zasad prawidłowej eksploatacji).
W zależności od modelu, maksymalny udźwig mini dźwigów może wynosić od kilkuset kilogramów do ponad dwóch ton, a długość wysięgnika może przekraczać 8 metrów. Niektóre maszyny wyposażone są ponadto w gąsienice umożliwiające poruszanie się w trudnym terenie. To wszystko, w połączeniu ze stosunkowo niewielkimi rozmiarami, czyni z nich funkcjonalne urządzenia, które można wykorzystać do wielu prac.
Przeczytaj także: Jak ciężkie okno może podnieść dźwig?
Gdzie używa się mini żurawi?
Zakres potencjalnych zastosowań mini żurawi jest naprawdę szeroki. Najważniejsze z nich to:
- montaż szkleń: wykorzystanie mini dźwigów pozwala na wzniesienie nawet ciężkich szyb na wysokość kilku metrów i ich precyzyjny montaż. Do prac szklarskich koniecznie jest użycie dedykowanych przyssawek;
- prace załadunkowe: mini żurawie umożliwiają sprawny załadunek, rozładunek i przeładunek dużych ładunków wszędzie, gdzie użycie zwykłego żurawia byłoby niemożliwe;
- inżynieria: za pomocą mini dźwigów można bez problemów transportować elementy obiektów inżynieryjnych wznoszonych w trudnym terenie;
- roboty budowlane: urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się przy realizacji mniejszych inwestycji – np. budynków jednorodzinnych czy pawilonów handlowych;
- przemysł wydobywczy, chemiczny itp.;
Mini żurawie – jakie mają zalety?
Mimo mniejszych rozmiarów, mini żurawie to maszyny o bardzo dużych możliwościach. Mogą być stosowane w różnych branżach, a ich konstrukcja pozwala na użycie tam, gdzie nie sprawdziłyby się pełnowymiarowe dźwigi. Jednocześnie ich parametry użytkowe gwarantują pełną gamę możliwości na placu budowy.