Istnieje kilka rzeczy, które mogą pójść źle podczas montażu okien.

Montaż okien możesz zrujnować! Zarówno efekt wizualny produktu, jak i jego funkcjonalność, jeśli popełnisz jakiekolwiek błędy. Nieprawidłowy montaż skrzydeł okiennych nie jest jedynym problemem. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy, które popełniane są podczas montażu.

Skrzydło jest źle wyważone, a przy nieprawidłowych pomiarach brakuje wszystkich niezbędnych otworów. Sprzedawcy często nie mają wystarczającej wiedzy, aby prawidłowo zamontować okna. W efekcie nie są w stanie wyobrazić sobie pomieszczeń ani przewidzieć przyszłych problemów.

Jeśli okno jest zbyt duże w stosunku do jego ościeża, będzie trudne w obsłudze.

W drugim scenariuszu, jeśli okno jest zbyt małe, będzie miało zbyt dużo wolnej przestrzeni. Oprócz wielkości okna należy wziąć pod uwagę prześwity, które umożliwiają prawidłowy montaż okna. Parapety powinny być w rezultacie prawidłowo zainstalowane. Proces instalacji okna jest prosty, jeśli jest on odpowiednio zmierzony otwór. Podczas pomiaru uwzględnione muszą być wszelkie nierówności lub różnice w punktach.

Nieodpowiednie oczyszczenie przez ekipę montującą okna.

Jeżeli ekipa nie oczyści otworu okiennego z drobnych elementów podczas montażu może spowodować, że rama nie będzie prawidłowo opierać się o mur. Najczęstszymi zanieczyszczeniami są: pozostałości gruzu i tynku, uszkodzone drewno, wyszczerbione cegły, ubytki po pracach budowlanych. Zmniejszy to prawdopodobieństwo prawidłowego osadzenia okna. Ponadto może dojść do powstania szczelin, co spowoduje powstanie niepożądanych mostków termicznych.

Jakość okna jest osłabiona przez słabej jakości bloczki podporowe, które powodują deformacje.

Przemieszczenie pionowe bloczków podporowych jest podstawową przyczyną braku podparcia. Do typowych błędów w montażu okien należą: użycie bloczków niskiej jakości, niewłaściwe ustawienie,  złe wypoziomowanie, umieszczenie bloczków poza ramą. Z powodu tych problemów montaż okna będzie tylko pozorny. Okno z czasem będzie bardzo podatne na ruchy mechaniczne i przepływ powietrza.

Montaż okien i uszkodzenia.

Nawet jeśli podczas transportu lub wczesnych prac montażowych dojdzie tylko do niewielkiego uszkodzenia okna, to często dochodzi do uszkodzenia skrzydeł. Skrzydła spadają, uderzają o siebie lub są niewłaściwie trzymane. Każdy scenariusz, w którym okna są zdeformowane, może być przyczyną nieszczelności. Dodatkowo złego doboru rozmiaru lub problemów z zamknięciem. W takich przypadkach kluczowe znaczenie ma łatwe utrzymanie dużych elementów konstrukcji.

Na rynku istnieje wiele możliwości w tym zakresie. Na przykład manipulatory do szklenia, które są małymi adaptacjami dźwigów, są używane do obsługi i prawidłowego montażu szklenia. Szyby mogą być podnoszone, pozycjonowane i umieszczane dokładnie w tym miejscu w wyniku działania tych manipulatorów. W rezultacie operator ma większą swobodę w zakresie pracy.

Prawidłowy montaż parapetu.

Mimo że montaż okien jest ważną częścią procedury, nie oznacza to, że cała praca jest zakończona. Parapet musi być odpowiednio uszczelniony. Jeśli nie jest on odpowiednio uszczelniony, woda deszczowa będzie przeciekać pod ramę. Dodatkowo będzie to powodować zawilgocenie ściany oraz tworzenie się kondensacji w pobliżu parapetu. Powietrze może również przemieszczać się w niewłaściwym kierunku.

Okno zostanie nieprawidłowo zamontowane, a w konsekwencji utracone zostaną jego właściwości. Gdy okno zostanie źle zamontowane, negatywnie wpłynie to na ścianę. W konsekwencji stosunkowo niewielkie błędy w określeniu wymiarów okna lub jego montażu będą miały istotny wpływ na użytkowanie skrzydła, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy w pomieszczeniu będzie odczuwalnie zimno.